Bakanlıktan Cengiz İnşaat’a özel imar

Türkiye’de hakkında en çok söz edilen müteahhit firmalarından biri olan Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat, yürürlükteki imar planlarına göre bir kısmı yeşil alan ve yolda kalan arazileriyle ilgili plan değişikliği istedi.

2014-2019 döneminde AKP’den Çekmeköy Belediye Meclis üyeliği de yapan Şehir Plancısı Nagihan Ürgen’e hazırlatılan plan değişikliği, Altunizade 2 ada 31,63 ve 64 No’lu parselleri kapsıyor. Söz konusu parseller üzerinde bulunan 2 katlı 3 adet konut, riskli yapı kararı aldırtılarak yıktırıldı. Yıktırılan binaların ön tarafındaki 65 No’lu parselde Cengiz İnşaat’ın merkez binası bulunuyor.

BAKANLIK TARAFINDAN ONAYLANDI

Yıktırılan binaların bulunduğu araziye şimdi, 4 katlı “Özel Sosyal Tesis” yaptırılmak isteniyor. Bu amaçla hazırlatılan imar planı değişikliği, riskli yapı ilan edildiği için plan onama yetkisine kavuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak itirazlar için askıya çıkarıldı. Bakanlık tarafından onaylanan imar planı raporuna göre, yürürlükteki planlarda park ve yol alanında kalan yaklaşık 730 metrekarelik kısım da “Özel Sosyal Tesis” alanına dahil edildi. İnşaat yapılabilecek alan büyütülürken, yeşil alan küçültüldü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x